Tampere kasvaa nyt etelään

Tampere kasvaa ja kehittyy! Tänään hyväksyimme kaupunginhallituksessa Etelän kasvusuunta -kehitysohjelman suunnitelman, jossa keskustan eteläpuolelle sijoittuu merkittävästi uutta asumista ja yritystoimintaa sekä Lakalaivan uusi rautatieasema.

Lakalaivasta on tulossa Tampereen Pasila, eli asumisen, yrittäjyyden ja liikenteen keskittymä, jossa junaan hyppäävien ei enää tarvitse ajaa ydinkeskustan rautatieasemalle saakka.

Järjestelyratapiha siirtyy aikanaan Lempäälään, jolloin Hatanpäälle saadaan huomattava määrä uutta kaavoitusta. Lakalaivan lisäksi myös Hatanpäälle tulee pitkällä aikavälillä tuhansien asukkaiden asuin- ja yritysalue palveluineen.

Lakalaivan eteläpuolella edistetään maakuntakaavan ja rakennesuunnitelman mukaisesti VT3 Puskiaisten oikaisun ja Kehä II -kehätien (Kangasala, Hervanta, Vuores, Sääksjärvi, lentokenttä) rakentumista sekä ennen niitä Lakalaivan-Sarankulman lisäkaistojen tekemistä, mikä on akuutein korjauskohde. Tampere kasvaa nyt etelään, ja koko kaupunkiseutu siinä mukana.

Kehitys kehittyy, kun sitä kehitetään.

PS: Kuvassa hahmotelmaa Lakalaivan tulevasta rautatieasemasta ja aluekeskuksen suunnitelmista.